Post by iamin1200 on Nov 11, 2024 23:37:47 GMT -5
Či je váš počítač napadnutý vírusom, zistíte podľa varovných signálov, ako je spomalenie výkonu, zvýšený počet automaticky otváraných okien, časté zlyhania alebo zamŕzanie, znížená výdrž batérie a neznáme súbory. Počítačový vírus je typ škodlivého softvéru , ktorý na infikovanie počítača vyžaduje interakciu používateľa. Počítačové vírusy sa môžu maskovať ako prílohy e-mailov pri phishingových podvodoch, nelegitímnych súboroch, pozmenenom kóde alebo pirátskom softvéri.
Pokračujte v čítaní a zistite, ako sa do Knižnica telefónnych čísel počítačov nakazia vírusy, aké varovné signály môže mať váš počítač a aké kroky by ste mali podniknúť, ak je váš počítač infikovaný.
Ako počítače získavajú vírusy?
Pri interakcii s určitými typmi škodlivého obsahu sa váš počítač môže nakaziť vírusom.
Kliknutím na škodlivé odkazy alebo prílohy sa môže do vášho počítača nainštalovať vírus a infikovať ho bez vášho vedomia. Väčšina z týchto vírusov je zabudovaná do phishingových e-mailov , ktorých cieľom je prinútiť vás odhaliť osobné informácie otvorením škodlivej webovej stránky alebo súboru.
Pri prehliadaní internetu môžete naraziť na lákavú reklamu, no kliknutie na škodlivú reklamu – falošnú reklamu vytvorenú kyberzločincom – môže viesť k infikovaniu vášho počítača vírusom. Napríklad, ak nakupujete online a zobrazí sa vám kontextové okno s textom: „Váš počítač je infikovaný! Vyhľadajte vírus hneď!,“ kliknutím na vyhľadávanie údajného vírusu skutočne nainštalujete vírus do vášho počítača.
Ak navštívite podozrivé webové stránky, aby ste si stiahli hru alebo streamovali bezplatný film, vírusy môžu infikovať váš počítač, pretože ide o nelegitímne spôsoby prístupu k obsahu. Akákoľvek webová lokalita ponúkajúca bezplatný softvér, aplikácie alebo mediálny obsah môže do vášho počítača nainštalovať vírusy a ukradnúť vaše údaje.
10 príznakov, že váš počítač obsahuje vírus
To, či je váš počítač napadnutý vírusom, zistíte podľa varovných signálov, od problémov s výkonom až po prítomnosť neznámych aplikácií v knižnici. Pozrime sa na 10 najčastejších príznakov, že váš počítač obsahuje vírus.
1. Váš počítač beží pomalšie ako zvyčajne
Ak si uvedomíte, že váš počítač beží oveľa pomalšie ako zvyčajne, môže to znamenať, že váš počítač je infikovaný vírusom. Zatiaľ čo niektoré staršie počítače prirodzene bežia pomalšie, vírus môže spôsobiť, že váš počítač bude fungovať výrazne horšie ako zvyčajne. Keďže vírusy spotrebúvajú veľa zdrojov, môžu viesť k náhlemu zníženiu výkonu vášho počítača.
2. Všimli ste si nárast náhodných vyskakovacích okien
Niekedy sa počas prehliadania určitých webových stránok objavia kontextové okná, ktoré vás informujú o zľave. Ak si však počas prehliadania internetu všimnete náhly nárast náhodných kontextových okien, môže to znamenať, že váš počítač je infikovaný vírusom. Vyskakovacie reklamy môžu obsahovať malvér, ktorý sa po kliknutí môže nainštalovať do vášho počítača a spustiť bez vášho vedomia. Po nainštalovaní vírusu do vášho počítača môže ukradnúť vaše osobné informácie, ako sú prihlasovacie údaje a čísla kreditných kariet. Tieto kontextové okná sa môžu zobraziť ako chybové hlásenia, nevhodné obrázky alebo dokonca správy, ktoré tvrdia, že váš počítač obsahuje vírus. Bez ohľadu na to, čo hovoria tieto kontextové okná, neklikajte na ne, aby ste zabránili stiahnutiu vírusov do vášho počítača.
Vyskakovacie varovanie, že váš počítač mohol byť infikovaný vírusom
3. Váš počítač často padá a zamŕza
Pri spustení programu alebo aplikácie náročného na zdroje môže váš počítač zlyhať alebo zamrznúť. Ak však váš počítač často padá alebo zamŕza bez spustenia náročného programu, môže to znamenať, že váš počítač infikoval vírus. Počítačový vírus zaberá veľa miesta vo vašich súboroch a môže preťažiť zdroje vášho počítača.
4. Nastali zmeny na domovskej stránke vášho prehliadača
Ak ste nevykonali žiadne zmeny na domovskej stránke prehliadača, ale všimli ste si, že sa zmenila na inú predvolenú webovú stránku, váš počítač môže byť napadnutý vírusom. Ak si všimnete akékoľvek zmeny nastavení vášho prehliadača, ako je jeho motív, nastavenia ochrany osobných údajov, nástroje, záložky alebo rozšírenia, môže to znamenať, že tieto zmeny vykonal vírus.
5. Neznáme programy sa spúšťajú náhodne
Ďalším znakom toho, že váš počítač môže mať vírus, je, ak sa neznáme programy alebo aplikácie začnú náhodne otvárať. Toto zvláštne správanie môže naznačovať, že vírus spúšťa programy, ktoré si nepamätáte, že by ste ich stiahli alebo použili. Tieto programy sa môžu podobať tým, ktoré poznáte, preto pravidelne kontrolujte svoje aplikácie a programy, aby ste odstránili čokoľvek neznáme alebo podozrivé.
6. Batéria vášho počítača sa rýchlo vybíja
Všimnutie si, že sa batéria vášho počítača rýchlo vybíja, môže byť znakom vírusu, najmä ak je váš počítač relatívne nový. Keď sa výdrž batérie vášho počítača rýchlo zníži, môže to znamenať, že na pozadí beží vírus, ktorý sa šíri a ovplyvňuje systémy vášho počítača. Čím viac sa vírus šíri, tým horšia bude výdrž batérie vášho počítača. Celková funkčnosť zariadenia sa tiež zhorší.
7. Všimli ste si neznáme súbory a priečinky
Podobne ako pri zobrazovaní a spúšťaní neznámych programov si môžete všimnúť aj neznáme súbory a priečinky, ak je váš počítač napadnutý vírusom. Ak objavíte súbory alebo priečinky, ktoré nepoznáte, mohol ich nainštalovať vírus, aby sa pokúsil zamaskovať sa za niečo, čo by ste mohli prehliadnuť. Niektoré vírusy upravujú súbory vo vašom počítači tak, aby mali takmer identické názvy a splývali so zvyškom vašich dokumentov.
8. Vaše bezpečnostné nástroje sú vypnuté
Myslite na všetky bezpečnostné nástroje, ktoré sa automaticky spúšťajú na vašom počítači. Keď je váš počítač napadnutý vírusom, môžete si všimnúť, že vaše bezpečnostné funkcie boli vypnuté bez vášho povolenia. Niektoré vírusy sú navrhnuté tak, aby deaktivovali bezpečnostné nástroje a umožnili im prístup k ostatným údajom a súkromným informáciám vášho počítača. Ak máte napríklad v počítači nainštalovaný antivírusový softvér a všimnete si, že je zakázaný, môže to znamenať, že vírus deaktivoval vaše bezpečnostné funkcie. Ak zistíte, že bezpečnostné nástroje vášho počítača boli deaktivované, znova ich zapnite. Ak sa samy opäť deaktivujú, je to jasný znak toho, že vírus zmenil vaše nastavenia zabezpečenia.
9. V priečinku odoslaných sú e-maily, ktoré ste neodoslali
Mali by ste skontrolovať priečinok odoslaných správ, či sa v ňom nenachádzajú e-maily, ktoré ste neodoslali, pretože ide o ďalší bežný znak toho, že váš počítač bol infikovaný vírusom. Ak ste klikli na nevyžiadaný e-mail alebo ste s ním interagovali, možno ste si do počítača stiahli vírus, ktorý by mohol poskytnúť hackerovi prístup k podvodom s osobami vo vašom zozname kontaktov. Hacker mohol získať prístup k vášmu e-mailovému účtu a poslať e-maily obsahujúce malvér všetkým vašim kontaktom, aby pokračovali v šírení počítačových vírusov .
10. Nemáte prístup k počítaču alebo účtom
Ak si uvedomíte, že nemáte prístup k svojim online účtom alebo k celému počítaču, je to neklamný znak toho, že vo vašom počítači beží vírus. Môžete sa pokúsiť prihlásiť do online účtu a uvedomiť si, že z neho nemáte prístup. Do vášho počítača mohol byť nainštalovaný vírus a mohol zmeniť heslo vášho účtu alebo dokonca heslo vášho počítača.
Čo robiť, ak je v počítači vírus
Ak zistíte, že váš počítač obsahuje vírus, mali by ste okamžite urobiť niekoľko vecí vrátane stiahnutia antivírusového softvéru, kontroly škodlivých aplikácií a aktualizácie softvéru vášho počítača.
Krok 1: Stiahnite si antivírusový softvér
Na váš počítač je možné nainštalovať antivírusový softvér na detekciu, zastavenie a odstránenie známych vírusov a malvéru skôr, ako infikujú vaše zariadenie. Niekoľko skvelých možností pre antivírusový softvér, ktorý si môžete stiahnuť, zahŕňa Malwarebytes Premium Security a McAfee Antivirus .
Krok 2: Odpojte počítač od internetu
Vypnite WiFi na svojom počítači, keď si uvedomíte, že bol infikovaný vírusom, pretože to môže zastaviť ďalšie šírenie vírusu. Odpojením počítača od internetu môžete zabrániť kyberzločincovi v prístupe k vášmu počítaču a súkromným informáciám tým, že zabránite šíreniu vírusu vo vašom zariadení.
Krok 3: Reštartujte počítač v núdzovom režime
Vstup do núdzového režimu a reštartovanie počítača vám umožní zistiť, čo mu bráni v tom, aby fungoval tak, ako by mal. Núdzový režim je funkcia, ktorú má väčšina počítačov a ktorá spúšťa iba základné programy, súbory a aplikácie na riešenie problémov so softvérom.
Ak chcete na Macu prejsť do núdzového režimu, musíte ho najskôr vypnúť. Po vypnutí stlačte a podržte tlačidlo napájania, kým sa nezobrazí obrazovka Načítavanie možností spustenia . Vyberte hlasitosť spúšťania a potom stlačte a podržte kláves Shift . Kliknite na Pokračovať v núdzovom režime a počkajte, kým sa počítač automaticky reštartuje. Po reštartovaní počítača sa na paneli s ponukami zobrazí Safe Boot , čo znamená, že je v núdzovom režime.
Používatelia systému Windows môžu vstúpiť do núdzového režimu súčasným podržaním klávesov Shift a Power . Keď uvidíte tlačidlo na reštartovanie, vyberte ho a nechajte počítač reštartovať. Po opätovnom zobrazení obrazovky vyberte položku Riešenie problémov , potom Rozšírené možnosti a Nastavenia spustenia . Po opätovnom reštartovaní počítača stlačte F4 , aby ste vstúpili do núdzového režimu.
Krok 4: Skontrolujte prítomnosť škodlivých aplikácií
Bez ohľadu na to, aký typ počítača používate, musíte vo svojej knižnici hľadať škodlivé aplikácie. Používatelia Apple to môžu urobiť prostredníctvom Monitora aktivity a používatelia systému Windows to môžu urobiť prostredníctvom Správcu úloh.
Na počítači Mac môžete k Monitoru aktivity pristupovať tak, že prejdete na Finder , Aplikácie , priečinok Utilities a potom Monitor aktivity . To vám ukáže, ktoré aplikácie alebo programy zaberajú miesto a energiu vo vašom počítači za posledných 12 hodín. Ak sú spustené nejaké programy alebo aplikácie, ktoré nepoznáte, vyberte aplikáciu v Monitore aktivity a vynútene ukončite aplikáciu.
V prípade počítačov so systémom Windows môžete pristupovať k Správcovi úloh na kontrolu škodlivých aplikácií kliknutím pravým tlačidlom myši na panel úloh v spodnej časti obrazovky. Vyberte Správca úloh a potom Ďalšie podrobnosti . Zobrazí sa zoznam aplikácií a programov aktuálne spustených na vašom počítači. Ak niektorý z nich vyzerá podozrivo, kliknite naň pravým tlačidlom myši v Správcovi úloh a stlačte Ukončiť úlohu . Prejdite na kartu Po spustení v hornej časti Správcu úloh a ak sú povolené nejaké aplikácie, kliknite na ne pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Zakázať . Ak tak urobíte, zastavíte spustenie všetkých podozrivých aplikácií na vašom počítači.
Krok 5: Skenujte počítač pomocou antivírusového softvéru
Po vykonaní vyššie uvedených krokov by ste mali skontrolovať počítač pomocou antivírusového softvéru. To určí, či sa vo vašom počítači nachádzajú nejaké vírusy, ktoré zodpovedajú databáze známych vírusov a malvéru softvéru. Ak existuje zhoda, antivírusový softvér okamžite izoluje vírus od zvyšku vášho zariadenia a vymaže ho skôr, ako bude môcť interagovať a infikovať váš počítač.
Krok 6: Vymažte vyrovnávaciu pamäť a aktualizujte počítač
Po nájdení a odstránení vírusu z počítača by ste mali vymazať vyrovnávaciu pamäť a aktualizovať počítač najnovšími aktualizáciami softvéru. Keď vymažete vyrovnávaciu pamäť, odstránite všetky dočasné údaje uložené vo webovom prehliadači, aplikáciách a počítači. Toto je nevyhnutný krok na zníženie vírusových infekcií, pretože počítačoví zločinci môžu skrývať vírusy a malvér vo vyrovnávacej pamäti vášho prehliadača. Vo väčšine webových prehliadačov môžete vyrovnávaciu pamäť vymazať tak, že navštívite nastavenia a nájdete karty súvisiace s históriou prehliadania.
Ak ešte nemáte nainštalovanú najnovšiu aktualizáciu softvéru v počítači, mali by ste aktualizovať svoj počítač, aby ste vylepšili jeho funkcie, opravili bezpečnostné chyby, opravili chyby a zvýšili jeho celkovú bezpečnosť. Najnovší softvér nainštalovaný v počítači chráni vaše účty a zariadenie pred vírusmi alebo škodlivým softvérom, pretože známe zraniteľnosti sú opravené s každou novou aktualizáciou. Ak svoj počítač pravidelne neaktualizujete, počítačoví zločinci môžu využiť bezpečnostné chyby a jednoduchšie nainštalovať vírusy.
Ak po vyskúšaní všetkých vyššie uvedených krokov viete, že vo vašom počítači zostal vírus, budete musieť kontaktovať odborníka v oblasti IT, aby vám ho pomohol odstrániť. Po úplnom odstránení vírusu by ste mali aktualizovať všetky svoje heslá ako bezpečnostné opatrenie. Najrýchlejší spôsob, ako zmeniť veľa hesiel naraz, je použiť správcu hesiel. So správcom hesiel, ako je Keeper® , môžete kliknúť na ľubovoľný záznam, ktorý chcete zmeniť, a vytvoriť nové heslo pomocou jeho vstavaného generátora hesiel . To zaisťuje, že každé nové heslo, ktoré vytvoríte, bude silné a jedinečné.
Chráňte svoj počítač pred vírusmi
Chráňte svoj počítač pred vírusmi rozpoznávaním bežných varovných signálov, ako je pomalší výkon, rýchlejšie vybitie batérie a neznáme aplikácie alebo programy. Ak zistíte, že váš počítač obsahuje vírus, musíte si stiahnuť antivírusový softvér, reštartovať počítač v núdzovom režime, skontrolovať prítomnosť škodlivých aplikácií a skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov. Po odstránení vírusu by ste mali zmeniť všetky svoje heslá pomocou správcu hesiel, ako je Keeper, aby ste ochránili svoje online účty pred ďalším poškodením.
Pokračujte v čítaní a zistite, ako sa do Knižnica telefónnych čísel počítačov nakazia vírusy, aké varovné signály môže mať váš počítač a aké kroky by ste mali podniknúť, ak je váš počítač infikovaný.
Ako počítače získavajú vírusy?
Pri interakcii s určitými typmi škodlivého obsahu sa váš počítač môže nakaziť vírusom.
Kliknutím na škodlivé odkazy alebo prílohy sa môže do vášho počítača nainštalovať vírus a infikovať ho bez vášho vedomia. Väčšina z týchto vírusov je zabudovaná do phishingových e-mailov , ktorých cieľom je prinútiť vás odhaliť osobné informácie otvorením škodlivej webovej stránky alebo súboru.
Pri prehliadaní internetu môžete naraziť na lákavú reklamu, no kliknutie na škodlivú reklamu – falošnú reklamu vytvorenú kyberzločincom – môže viesť k infikovaniu vášho počítača vírusom. Napríklad, ak nakupujete online a zobrazí sa vám kontextové okno s textom: „Váš počítač je infikovaný! Vyhľadajte vírus hneď!,“ kliknutím na vyhľadávanie údajného vírusu skutočne nainštalujete vírus do vášho počítača.
Ak navštívite podozrivé webové stránky, aby ste si stiahli hru alebo streamovali bezplatný film, vírusy môžu infikovať váš počítač, pretože ide o nelegitímne spôsoby prístupu k obsahu. Akákoľvek webová lokalita ponúkajúca bezplatný softvér, aplikácie alebo mediálny obsah môže do vášho počítača nainštalovať vírusy a ukradnúť vaše údaje.
10 príznakov, že váš počítač obsahuje vírus
To, či je váš počítač napadnutý vírusom, zistíte podľa varovných signálov, od problémov s výkonom až po prítomnosť neznámych aplikácií v knižnici. Pozrime sa na 10 najčastejších príznakov, že váš počítač obsahuje vírus.
1. Váš počítač beží pomalšie ako zvyčajne
Ak si uvedomíte, že váš počítač beží oveľa pomalšie ako zvyčajne, môže to znamenať, že váš počítač je infikovaný vírusom. Zatiaľ čo niektoré staršie počítače prirodzene bežia pomalšie, vírus môže spôsobiť, že váš počítač bude fungovať výrazne horšie ako zvyčajne. Keďže vírusy spotrebúvajú veľa zdrojov, môžu viesť k náhlemu zníženiu výkonu vášho počítača.
2. Všimli ste si nárast náhodných vyskakovacích okien
Niekedy sa počas prehliadania určitých webových stránok objavia kontextové okná, ktoré vás informujú o zľave. Ak si však počas prehliadania internetu všimnete náhly nárast náhodných kontextových okien, môže to znamenať, že váš počítač je infikovaný vírusom. Vyskakovacie reklamy môžu obsahovať malvér, ktorý sa po kliknutí môže nainštalovať do vášho počítača a spustiť bez vášho vedomia. Po nainštalovaní vírusu do vášho počítača môže ukradnúť vaše osobné informácie, ako sú prihlasovacie údaje a čísla kreditných kariet. Tieto kontextové okná sa môžu zobraziť ako chybové hlásenia, nevhodné obrázky alebo dokonca správy, ktoré tvrdia, že váš počítač obsahuje vírus. Bez ohľadu na to, čo hovoria tieto kontextové okná, neklikajte na ne, aby ste zabránili stiahnutiu vírusov do vášho počítača.
Vyskakovacie varovanie, že váš počítač mohol byť infikovaný vírusom
3. Váš počítač často padá a zamŕza
Pri spustení programu alebo aplikácie náročného na zdroje môže váš počítač zlyhať alebo zamrznúť. Ak však váš počítač často padá alebo zamŕza bez spustenia náročného programu, môže to znamenať, že váš počítač infikoval vírus. Počítačový vírus zaberá veľa miesta vo vašich súboroch a môže preťažiť zdroje vášho počítača.
4. Nastali zmeny na domovskej stránke vášho prehliadača
Ak ste nevykonali žiadne zmeny na domovskej stránke prehliadača, ale všimli ste si, že sa zmenila na inú predvolenú webovú stránku, váš počítač môže byť napadnutý vírusom. Ak si všimnete akékoľvek zmeny nastavení vášho prehliadača, ako je jeho motív, nastavenia ochrany osobných údajov, nástroje, záložky alebo rozšírenia, môže to znamenať, že tieto zmeny vykonal vírus.
5. Neznáme programy sa spúšťajú náhodne
Ďalším znakom toho, že váš počítač môže mať vírus, je, ak sa neznáme programy alebo aplikácie začnú náhodne otvárať. Toto zvláštne správanie môže naznačovať, že vírus spúšťa programy, ktoré si nepamätáte, že by ste ich stiahli alebo použili. Tieto programy sa môžu podobať tým, ktoré poznáte, preto pravidelne kontrolujte svoje aplikácie a programy, aby ste odstránili čokoľvek neznáme alebo podozrivé.
6. Batéria vášho počítača sa rýchlo vybíja
Všimnutie si, že sa batéria vášho počítača rýchlo vybíja, môže byť znakom vírusu, najmä ak je váš počítač relatívne nový. Keď sa výdrž batérie vášho počítača rýchlo zníži, môže to znamenať, že na pozadí beží vírus, ktorý sa šíri a ovplyvňuje systémy vášho počítača. Čím viac sa vírus šíri, tým horšia bude výdrž batérie vášho počítača. Celková funkčnosť zariadenia sa tiež zhorší.
7. Všimli ste si neznáme súbory a priečinky
Podobne ako pri zobrazovaní a spúšťaní neznámych programov si môžete všimnúť aj neznáme súbory a priečinky, ak je váš počítač napadnutý vírusom. Ak objavíte súbory alebo priečinky, ktoré nepoznáte, mohol ich nainštalovať vírus, aby sa pokúsil zamaskovať sa za niečo, čo by ste mohli prehliadnuť. Niektoré vírusy upravujú súbory vo vašom počítači tak, aby mali takmer identické názvy a splývali so zvyškom vašich dokumentov.
8. Vaše bezpečnostné nástroje sú vypnuté
Myslite na všetky bezpečnostné nástroje, ktoré sa automaticky spúšťajú na vašom počítači. Keď je váš počítač napadnutý vírusom, môžete si všimnúť, že vaše bezpečnostné funkcie boli vypnuté bez vášho povolenia. Niektoré vírusy sú navrhnuté tak, aby deaktivovali bezpečnostné nástroje a umožnili im prístup k ostatným údajom a súkromným informáciám vášho počítača. Ak máte napríklad v počítači nainštalovaný antivírusový softvér a všimnete si, že je zakázaný, môže to znamenať, že vírus deaktivoval vaše bezpečnostné funkcie. Ak zistíte, že bezpečnostné nástroje vášho počítača boli deaktivované, znova ich zapnite. Ak sa samy opäť deaktivujú, je to jasný znak toho, že vírus zmenil vaše nastavenia zabezpečenia.
9. V priečinku odoslaných sú e-maily, ktoré ste neodoslali
Mali by ste skontrolovať priečinok odoslaných správ, či sa v ňom nenachádzajú e-maily, ktoré ste neodoslali, pretože ide o ďalší bežný znak toho, že váš počítač bol infikovaný vírusom. Ak ste klikli na nevyžiadaný e-mail alebo ste s ním interagovali, možno ste si do počítača stiahli vírus, ktorý by mohol poskytnúť hackerovi prístup k podvodom s osobami vo vašom zozname kontaktov. Hacker mohol získať prístup k vášmu e-mailovému účtu a poslať e-maily obsahujúce malvér všetkým vašim kontaktom, aby pokračovali v šírení počítačových vírusov .
10. Nemáte prístup k počítaču alebo účtom
Ak si uvedomíte, že nemáte prístup k svojim online účtom alebo k celému počítaču, je to neklamný znak toho, že vo vašom počítači beží vírus. Môžete sa pokúsiť prihlásiť do online účtu a uvedomiť si, že z neho nemáte prístup. Do vášho počítača mohol byť nainštalovaný vírus a mohol zmeniť heslo vášho účtu alebo dokonca heslo vášho počítača.
Čo robiť, ak je v počítači vírus
Ak zistíte, že váš počítač obsahuje vírus, mali by ste okamžite urobiť niekoľko vecí vrátane stiahnutia antivírusového softvéru, kontroly škodlivých aplikácií a aktualizácie softvéru vášho počítača.
Krok 1: Stiahnite si antivírusový softvér
Na váš počítač je možné nainštalovať antivírusový softvér na detekciu, zastavenie a odstránenie známych vírusov a malvéru skôr, ako infikujú vaše zariadenie. Niekoľko skvelých možností pre antivírusový softvér, ktorý si môžete stiahnuť, zahŕňa Malwarebytes Premium Security a McAfee Antivirus .
Krok 2: Odpojte počítač od internetu
Vypnite WiFi na svojom počítači, keď si uvedomíte, že bol infikovaný vírusom, pretože to môže zastaviť ďalšie šírenie vírusu. Odpojením počítača od internetu môžete zabrániť kyberzločincovi v prístupe k vášmu počítaču a súkromným informáciám tým, že zabránite šíreniu vírusu vo vašom zariadení.
Krok 3: Reštartujte počítač v núdzovom režime
Vstup do núdzového režimu a reštartovanie počítača vám umožní zistiť, čo mu bráni v tom, aby fungoval tak, ako by mal. Núdzový režim je funkcia, ktorú má väčšina počítačov a ktorá spúšťa iba základné programy, súbory a aplikácie na riešenie problémov so softvérom.
Ak chcete na Macu prejsť do núdzového režimu, musíte ho najskôr vypnúť. Po vypnutí stlačte a podržte tlačidlo napájania, kým sa nezobrazí obrazovka Načítavanie možností spustenia . Vyberte hlasitosť spúšťania a potom stlačte a podržte kláves Shift . Kliknite na Pokračovať v núdzovom režime a počkajte, kým sa počítač automaticky reštartuje. Po reštartovaní počítača sa na paneli s ponukami zobrazí Safe Boot , čo znamená, že je v núdzovom režime.
Používatelia systému Windows môžu vstúpiť do núdzového režimu súčasným podržaním klávesov Shift a Power . Keď uvidíte tlačidlo na reštartovanie, vyberte ho a nechajte počítač reštartovať. Po opätovnom zobrazení obrazovky vyberte položku Riešenie problémov , potom Rozšírené možnosti a Nastavenia spustenia . Po opätovnom reštartovaní počítača stlačte F4 , aby ste vstúpili do núdzového režimu.
Krok 4: Skontrolujte prítomnosť škodlivých aplikácií
Bez ohľadu na to, aký typ počítača používate, musíte vo svojej knižnici hľadať škodlivé aplikácie. Používatelia Apple to môžu urobiť prostredníctvom Monitora aktivity a používatelia systému Windows to môžu urobiť prostredníctvom Správcu úloh.
Na počítači Mac môžete k Monitoru aktivity pristupovať tak, že prejdete na Finder , Aplikácie , priečinok Utilities a potom Monitor aktivity . To vám ukáže, ktoré aplikácie alebo programy zaberajú miesto a energiu vo vašom počítači za posledných 12 hodín. Ak sú spustené nejaké programy alebo aplikácie, ktoré nepoznáte, vyberte aplikáciu v Monitore aktivity a vynútene ukončite aplikáciu.
V prípade počítačov so systémom Windows môžete pristupovať k Správcovi úloh na kontrolu škodlivých aplikácií kliknutím pravým tlačidlom myši na panel úloh v spodnej časti obrazovky. Vyberte Správca úloh a potom Ďalšie podrobnosti . Zobrazí sa zoznam aplikácií a programov aktuálne spustených na vašom počítači. Ak niektorý z nich vyzerá podozrivo, kliknite naň pravým tlačidlom myši v Správcovi úloh a stlačte Ukončiť úlohu . Prejdite na kartu Po spustení v hornej časti Správcu úloh a ak sú povolené nejaké aplikácie, kliknite na ne pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Zakázať . Ak tak urobíte, zastavíte spustenie všetkých podozrivých aplikácií na vašom počítači.
Krok 5: Skenujte počítač pomocou antivírusového softvéru
Po vykonaní vyššie uvedených krokov by ste mali skontrolovať počítač pomocou antivírusového softvéru. To určí, či sa vo vašom počítači nachádzajú nejaké vírusy, ktoré zodpovedajú databáze známych vírusov a malvéru softvéru. Ak existuje zhoda, antivírusový softvér okamžite izoluje vírus od zvyšku vášho zariadenia a vymaže ho skôr, ako bude môcť interagovať a infikovať váš počítač.
Krok 6: Vymažte vyrovnávaciu pamäť a aktualizujte počítač
Po nájdení a odstránení vírusu z počítača by ste mali vymazať vyrovnávaciu pamäť a aktualizovať počítač najnovšími aktualizáciami softvéru. Keď vymažete vyrovnávaciu pamäť, odstránite všetky dočasné údaje uložené vo webovom prehliadači, aplikáciách a počítači. Toto je nevyhnutný krok na zníženie vírusových infekcií, pretože počítačoví zločinci môžu skrývať vírusy a malvér vo vyrovnávacej pamäti vášho prehliadača. Vo väčšine webových prehliadačov môžete vyrovnávaciu pamäť vymazať tak, že navštívite nastavenia a nájdete karty súvisiace s históriou prehliadania.
Ak ešte nemáte nainštalovanú najnovšiu aktualizáciu softvéru v počítači, mali by ste aktualizovať svoj počítač, aby ste vylepšili jeho funkcie, opravili bezpečnostné chyby, opravili chyby a zvýšili jeho celkovú bezpečnosť. Najnovší softvér nainštalovaný v počítači chráni vaše účty a zariadenie pred vírusmi alebo škodlivým softvérom, pretože známe zraniteľnosti sú opravené s každou novou aktualizáciou. Ak svoj počítač pravidelne neaktualizujete, počítačoví zločinci môžu využiť bezpečnostné chyby a jednoduchšie nainštalovať vírusy.
Ak po vyskúšaní všetkých vyššie uvedených krokov viete, že vo vašom počítači zostal vírus, budete musieť kontaktovať odborníka v oblasti IT, aby vám ho pomohol odstrániť. Po úplnom odstránení vírusu by ste mali aktualizovať všetky svoje heslá ako bezpečnostné opatrenie. Najrýchlejší spôsob, ako zmeniť veľa hesiel naraz, je použiť správcu hesiel. So správcom hesiel, ako je Keeper® , môžete kliknúť na ľubovoľný záznam, ktorý chcete zmeniť, a vytvoriť nové heslo pomocou jeho vstavaného generátora hesiel . To zaisťuje, že každé nové heslo, ktoré vytvoríte, bude silné a jedinečné.
Chráňte svoj počítač pred vírusmi
Chráňte svoj počítač pred vírusmi rozpoznávaním bežných varovných signálov, ako je pomalší výkon, rýchlejšie vybitie batérie a neznáme aplikácie alebo programy. Ak zistíte, že váš počítač obsahuje vírus, musíte si stiahnuť antivírusový softvér, reštartovať počítač v núdzovom režime, skontrolovať prítomnosť škodlivých aplikácií a skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov. Po odstránení vírusu by ste mali zmeniť všetky svoje heslá pomocou správcu hesiel, ako je Keeper, aby ste ochránili svoje online účty pred ďalším poškodením.